Японський чай Матча
Процес виготовлення Матчу
Матча виготовляється з наймолодшого чайного листя, яке збирається лише один раз на рік ранньою весною. ›Приготування матчу починається за кілька тижнів до збирання врожаю, коли кущі чаю закривають від прямих сонячних променів, в результаті чого в чайному листі значно підвищується вміст амінокислот, зокрема, теаніну, і кофеїну, листя набуває темно-зеленого відтінку, чай стає солодшим, формується смак. Зміст катехіну (речовини, що надає чаю деяку гіркоту), навпаки, знижується.
Для приготування матчу використовують тільки зібрані вручну найніжніші і молоді листки, які потім обробляють парою (щоб запобігти окисленню) і висушують, після чого з них прибирають усі прожилки та стеблинки. В результаті виходить сорт чаю, відомий як тенча. Лише після цього листя перетираються спеціальними кам'яними жорнами в порошок смарагдового кольору.
Досі немає кращого способу виготовлення матчу, ніж кам'яне колесо, винайдене в 17 столітті, зроблене вручну з граніту. Цей процес схожий на медитації. Кам'яне колесо обертається повільно, щоб у листі не руйнувався хлорофіл, амінокислоти та вітаміни, інакше чай стане жовтим та несмачним. Чим більше часу витрачено на виготовлення чаю, тим краща його якість.
При будь-якому вигляді заварювання, чай Матчу випивають разом із заваркою, що посилює його корисний вплив на організм людини.
Матча – зелений чай, розтертий у дуже тонкий порошок, який традиційно використовується під час японської чайної церемонії.
Матчі найкращої якості походять із критих плантацій регіону Удзі. Після проходження всіх етапів виробництва, листя піддають особливому сортуванню. Для отримання рослинного матеріалу, який легко розтирається в тонкий порошок, з чайного листя витягують прожилки. Так отримують тенч, який потім перемелюється між кам'яними жорнами. «Чисті» матчі, які відбуваються з якоїсь однієї ділянки, зустрічаються рідко. Найчастіше поєднуються різні матчі, щоб збалансувати сильні та слабкі сторони кожного з них.
Матча виділяє аромат ягід та темного шоколаду. Його щільна та насичена структура полонить. Чай має несподівані нотки, що нагадують топінамбур. Відмінно стимулює, а його гіркота відмінно гармонує з якою-небудь насолодою.
Як заварювати чай матчу?
Чай Матчу – традиційний напій для чайних церемоній, що передбачає дійство, що не терпить суєти і квапливості.
Заварити Матча – це добре його замішати або збити в гарячій воді. Традиційно приготувати Матчу можна у двох варіантах: у легкому або більш концентрованому вигляді.
Слабо заварений матч у Японії називають «Усутя», а міцний – «Койтя» — все залежить від кількості води та заварки. Для приготування Матчу Вам знадобиться:
- чаша (Чаван) для заварювання чаю;
- мірна бамбукова ложка (Чашаку) , в яку міститься 1 г чайного порошку;
- ситечко, через яке просівається чайний порошок для видалення грудок (для розтирання в ситечці грудочок порошку можна використовувати мірну ложку);
- бамбуковий віночок (Часен) .
При будь-якому вигляді заварювання Матча чай випивається разом із розмеленою заваркою, що і є запорукою його корисності.
Перед початком заварювання Матчу бамбуковий віночок слід на 30 хвилин опустити у гарячу воду. Ця процедура дозволить надовго зберегти його у робочому стані.
Приготування Усутя (слабкого чаю)
Усуті – гіркий на смак, яскраво зеленого кольору, не густий за консистенцією. Це демократичний чай, його зазвичай п'ють без суворих формальностей у сім'ї чи друзів (в рамках щоденної чайної культури).
Два грами (дві мірні ложки) заварки засипати в попередньо зігріту і витерту насухо піалу і додати 70-80 мл гарячої води (температура води не повинна перевищувати 70 ° С).
Віночком ретельно перемішати так, щоб не залишалося грудок та заварювання на стінках піали. При приготуванні слабкого чаю процес збивання нагадує швидше розтирання чайного порошку. Збивати чай слід не круговими рухами, а як би вимальовуючи букву W у чаші (див. малюнок).
Приготування Койтя (міцного чаю)
Посуд прогрівається, як і для заварювання будь-якого іншого чаю, але посуд для чаю повинен бути сухим.
Порошка береться вдвічі більше – 4 грами (4 мірні ложки або повна чайна).
Води потрібно 40-50 мл. Температура води не повинна перевищувати 65 ° C, інакше чай вийде занадто гірким.
Суміш потрібно перемішувати повільними обертальними рухами. Якщо технологія витримана, койтя вийде густим і тягучим із солодкувато-терпким смаком, з гарною, насичено зеленою піною зверху. Койтя – це напій чайних церемоній.
Можливі проблеми.
При заварюванні органічного чаю Матчу ви можете зіткнутися з наступним:
- Настій вийшов надто гірким.
Дуже гіркий настій при заварюванні матчу може вийти у випадку, якщо ви використовували занадто гарячу воду, занадто багато чаю або чай був недостатньо збитий віночком. Матчу слід збивати доти, доки на поверхні не з'явиться безліч дрібних бульбашок. Якщо ж бульбашки занадто великі або їх зовсім небагато, то смак такого чаю буде набагато гірше, ніж у того, який був збитий правильним чином. - Матча погано піниться.
Органічний чай може погано пінитися у випадку, якщо його недостатньо збивали або використовували велику кількість води. Якщо Ви виявили цей недолік при заварюванні, слід або збільшити кількість чайного порошку, або зменшити кількість води. Крім того, слід враховувати, що при приготуванні Койтя (міцного чаю) піни має бути небагато. - Залишаються згустки порошку або вони відчуваються при вживанні.
Таке трапляється, якщо порошковий чай не був попередньо просіяний.
Зберігання чаю Матчу
Органічний японський чай Матча, як і інші якісні японські чаї, рекомендується зберігати в щільно закритій тарі в прохолодному, темному місці, обмежуючи вплив високих температур, вологості, сонячного світла та сторонніх запахів. У домашніх умовах найбільш оптимальним місцем для зберігання чаю Матчу та інших зелених чаїв є холодильник.